Klimatická krize je tak bolestivé a ohrožující téma, že máme málokdy sílu s ním být plně v kontaktu – a přiznat si pocity, které v nás doopravdy vyvolává. Když se naopak ekoúzkosti otevřeme, může nás až paralyzovat. Jak environmentální žal uchopit, aby nebolel, ale posiloval? Necítíme ho v určité formě vlastně úplně všichni? A jak může klimasmutek pohnout s řešením klimatické změny?
V devíti kapitolách a devíti hloubkových rozhovorech kniha propojuje prožitky klimatického smutku se zkušenostmi českých odbornic a odborníků na duševní zdraví a přírodu. Představuje mapu nových zdrojů odolnosti a klíčových dovedností do nejistých časů.
Zjistíme, jak odfouknout digitální smog, který nás zahlcuje, v čem citlivost posiluje nás i celou společnost nebo k čemu nám dnes je spirituální gramotnost.
Objevíme, že příroda má pro nás dokonale nachystané prostředí pro psychickou úlevu a že péče o vnitřní divočinu může pomoci chránit divočinu vnější.
„Kam zas běžíš? Hlavně, ať se ti nic nestane!“
Říkávaly vám to mamky a babičky taky? Volaly na nás s úzkostně staženými koutky, ať už jsme lezli po betonových patnících a drápali si lýtka o ostružiní, nebo jen hráli na babu na rovné trávě.
Ručně vázaná kniha Ať se ti něco stane je o tomhle strachu, co možná není tak úplně náš. O toulání lesem ve sladkém času bez mobilů, o setkání s přirozenou smrtí a malé holce či klukovi uvnitř nás, který možná zažili anebo chtějí zažít devadesátky s divokýma Spajskama v televizi a oranžovým šumákem na dlani.
VYPRODÁNO
„Jitka vypráví a za cíl si dala vzít nás do světa desetileté malé ženy. Její příběh není ani růžově dojemný, ani nasládle přiblblý, jak občas pokusy autorů nahlížet dětství dopadají. Jemnými nekřiklavými jazykovými prostředky vyobrazila dětskou mapu světa, který není až tak vzdálený od dospělého, je vlastně totožný. Rozdíl je v míře statečnosti, kterou musí dítě prokázat, když si prvně prošlapává cestu, a tato ryzí statečnost malé Svati, prožívající dobrodružství o letních prázdninách u prarodičů, je mimořádně inspirující i pro nás dávno dospělé. Ať se ti něco stane dojímá v tom nejlepším slova smyslu, poněvadž také posiluje a zanechává v nás sounáležitost s námi samými, když jsme byli malí.”
- - Iva Ch. Růžičková
První kniha o zdravých digitálních hranicích v rodině.
Rodiče téměř sedmiletého Samíka občas koukají do svých telefonů víc, než by se Samíkovi líbilo. Když se tyto svítící cihličky jednoho dne roztříští o sklenici borůvkové marmelády, Samík dostane nápad: co kdyby zkusili žít nějaký čas bez telefonů?
„Hrozně mě baví, jak knížka vykresluje dětskou fantazii. Vlastně mě to vrací do vlastního dětství a do všech těch dobrodružství, který člověk zažíval ve svojí hlavě. A říkám si, že chci zase na chvíli zpátky... A to mi tahle knížka umožňuje. Vzpomenout si na tu malou Karolí a připomenout si, že když nebudu furt jenom čučet do mobilu, tak jí možná znovu potkám.“
–– Karolína Kváš, copywriterka a máma Josefíny